Awards Program

The Surface Navy Association maintains a dynamic awards program for our Sailors, Cuttermen, Dependents, future Sailors and Civilian military supporters. We offer a wide spectrum of opportunities including recognition & monetary awards. Our major award winners are recognized at The Annual National Symposium held in Washington DC.

Our awards program singles out members of our community whose achievements have warranted individual recognition for their contribution to the legacy of Surface Warriors. This group represents all our heroes, past & present, who have served their nation in the surface ships of the Fleet.

2018 Awardees

Arleigh Burke Operational Excellence

  • LT Jared Carlson, USN
    USS Stethem (DDG 63)
  • OS1 (SW/AW) Regynald Flores, USN
    USS Porter (DDG 78)
  • GM2 (SW) Aaron Peter, USN
    USS Curtis Wilbur (DDG 54)
  • LTJG Michael Pryor, USN
    USS USS Carney (DDG 64)

Special Recognition Awards

  • Mr. Charlie McCollough
  • CAPT Dave Poyer, USN (Ret)
  • CAPT Rick Rushton, USN (Ret)

Coast Guard Hopley Yeaton Award

  • USCG JAMES (WMSL 754)
    Superior Cutter (Large) Winner
  • USCG JOHN MCCORMICK (WPC 1121)
    Superior Cutter (Small) Winner
  • LTJG Anna Ruth, USCG
    Officer Superior Cutterman Winner
  • MK2 Jason Tribeck, USCG
    Enlisted Superior Cutterman Winner

Chapter Excellence Award

  • Charlston
  • Hampton Roads
  • Monterey
  • Newport
  • San Diego

Old Salt

  • VADM Kurt W. Kidd, USN

Old Tar

  • GMCS(SW/EXW) Robert Hyatt, USN

Admiral Zumwalt Award for Visionary Leadership

  • MN1 (SW) Daniel Cadigan, USN
    USS Sentry (MCM 3)
  • ETCM (SW/AW) Victor Harris, USN
    USS Harry S. Truman (CVN 75)
  • ISC (SW/AW/IW) Joshua Winfrey, USN
    USS Antietam (CG 54)

Captain Raymond Komorowski Photography Award

  • MC3 Patrick Morrissey, USN (Photo)
    Grand Prize Winner
  • MC2 Matthew Dickinson, USN (Photo)
    Ships Winner
  • MC3 Johnathan Clay, USN (Photo)
    Personal Interest Winner

Surface Force Independent Duty Corpsman of the Year Award

  • HM1(SW/FMF) Justin Cayetano, USN
    USS Gridley
  • HM1(SW/FMF/AW) Noel Martinez, USN
    USS Carney (DDG 64)

Surface Navy Literary Award

  • LT John Miller, USN
    Winner
    "There Are No Benign Operations"
    Proceedings, September 2017
  • LTJG Daniel Stefanus, USN
    Honorable Mention
    "Embracing The Dark Battle"
    Proceedings, April 2017

Expert Shiphandler Award

  • LT Benjamin Kozowski, USN
    Winner
  • LTJG Alexander Davis, USN
    Runner Up

Additional Awards

  • Master Gunner George Sirian Meritorious Service Award
  • Naval War College Surface Navy Association Award
  • RADM Herbert E. Schonland Award for Excellence in Damage Control
  • Recruit Division Commander of the Year Award
  • Recruiter of the Year Grant
  • Sailors of the Year
  • Senior Enlisted Academy of Naval Heritage Award
  • Surface Warfare Hall of Fame
  • Surface Warfare Historical Remembrance
  • United States Naval Academy YP Squadron Commodore Award